Terapia i leczenie bulimii
Szacuje się, że dotyka około 4 % osób między 18 a 30 rokiem życia. Umiera około 2 % chorych. Bulimia stanowi jedno z najpoważniejszych i najbardziej niebezpiecznych zaburzeń odżywiania. Jest chorobą o podłożu psychicznym, zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu. Charakteryzuje się okresowymi napadami niepohamowanego apetytu oraz brakiem kontroli nad ilością spożywanego pokarmu. Ataki obżarstwa mogą zdarzać się raz, dwa razy w tygodniu lub kilka razy dziennie. Kończą się najczęściej długą wizytą w toalecie lub zażyciem dużej ilości środków przeczyszczających. Bywa, że nawet bezpośrednio po jedzeniu ponownie pojawia się uczucie głodu. I wtedy rozpoczyna się walka z ciałem i jego potrzebami. Z jednej strony do głosu dochodzi obawa o nadwagę, z drugiej przyjemność czerpana z jedzenia. Dlatego przestrzeganie diety staje się dla chorego niezwykle ważne, a intensywne ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu normalnej wagi ciała.
Powstaje jednak błędne koło, odchudzanie się, objadanie, wymioty. Po nich poranione palce i blizny na opuszkach, zaognione gardło, bóle żołądka, refluks, czy uszkodzenie szkliwa zębów. Są to tylko niektóre, mniej groźne efekty uboczne bulimii. Ale zmiana cyklu menstruacyjnego, zanik popędu seksualnego, osłabienia siły mięśniowej, zaburzenia pracy jelit, czy odwodnienie to już poważne konsekwencje. Wymioty powodują także zmniejszenie ilości potasu, co prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego i zwiększenia ryzyka zawału serca.
Bywa, że nawet bezpośrednio po jedzeniu osoba chora na bulimię czuje się głodna.
Dodatkowo oferujemy terapię grupową, która stanowi ważny element naszego programu leczenia bulimii. Umożliwia ona pacjentom dzielenie się swoimi doświadczeniami, wzajemne wsparcie i uczenie się od innych osób z podobnymi problemami. Terapia grupowa bulimii pozwala zmniejszyć poczucie izolacji i samotności, które często towarzyszą bulimii.
W przypadku młodzieży z bulimią oferujemy również terapię rodzinna. Terapeuci pracują z rodziną, aby zidentyfikować czynniki wpływające na rozwój i utrzymanie bulimii oraz pomagają w zmianie wzorców komunikacji i zachowań rodzinnych, aby stworzyć zdrowsze środowisko i nawyki. W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.